Koniec misji sondy Cassini

Sonda Cassini

Już 15 września sonda Cassini zakończy niezwykłą historię eksploracji atmosfery Saturna, kończąc misję po blisko 20 latach w kosmosie. Spotkanie informacyjne, zdjęcia i inne wydarzenia medialne odbędą się w Pracowni Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA w Pasadenie w Kalifornii i będą transmitowane na żywo przez telewizję NASA oraz stronę internetową agencji.

Agencja zorganizuje też wideokonferencję dla mediów we wtorek, 29 sierpnia, aby omówić aktywność Cassini w ostatnich dwóch tygodniach.

Cała misja rozpoczęła się w 1997 roku. W momencie gdy Cassini przybyła na orbitę wokół Saturna był rok 2004. Zadaniem sondy było badanie struktury olbrzymiej planety, jej pierścieni, księżyców i magnetosfery. W kwietniu tego roku Cassini rozpoczął ostatnią fazę misji, zwaną Wielkim Finałem – serii 22 tygodniowych przelatywań pomiędzy planetą a jej pierścieniami. 15 września Cassini pogrąży się w Saturnie na zawsze, wysyłając jednak do samego końca informacje o górnej warstwie atmosferze planety. Po utracie kontaktu z Ziemią, statek kosmiczny spłonie w atmosferze Saturna jak meteor. Dodajmy, że jest to pierwszy taki przypadek, w którym statek kosmiczny badał ten wyjątkowy obszar Saturna.

Kontrolerzy Cassini będą monitorować końcowe chwile statku kosmicznego z kontroli misji JPL. Wywiady z inżynierami misji i naukowcami będą dla mediów dostępne. Wszystkie telekonferencje dla mediów jak i konferencje prasowe NASA będą dostępne na stronie internetowej agencji, jednak czasy mogą ulec zmianie.

Obraz tytułowy przedstawia moment wejścia Cassini w atmosferę Saturna 15 września 2017 roku. Cassini użyje swoich napędów, aby utrzymywać antenę wskazaną w kierunku Ziemi tak długo, jak to możliwe, wysyłając niepowtarzalne dane o atmosferze Saturna.

Źródło, foto: NASA

Zostaw odpowiedź

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone *