WiFi może wykrywać broń i substancje chemiczne

Skanowanie WiFi

Badania prowadzone przez Rutgers demonstrują tanie technologie, które mogą być wykorzystywane do kontroli bezpieczeństwa w miejscach publicznych, takich jak stadiony, parki rozrywki i szkoły.

Zwykłe WiFi może w łatwy sposób wykrywać broń, bomby i materiały wybuchowe w torbach i bagażach, w miejscach takich jak muzea, stadiony, parki rozrywki, szkoły i inne miejsca. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Rutgers University w Nowym Brunszwiku.

System wykrywania obiektów wewnątrz innych obiektów jest łatwy do skonfigurowania, zmniejsza koszty rozmaitych – standardowych – systemów kontroli bezpieczeństwa jak również zapobiega naruszeniom prywatności, jakie mogą mieć miejsce na przykład podczas otwierania i kontroli worków, plecaków i bagażów. Tradycyjne badania przesiewowe zazwyczaj wymagają zatrudnienia wielu osób i wykorzystania kosztownego, specjalistycznego sprzętu.

To może mieć ogromny wpływ na ochronę społeczeństwa przed niebezpiecznymi obiektami

– powiedział Yingying (Jennifer) Chen, współautor publikacji i profesor Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej w Rutgers.

Recenzowane badanie zostało nagrodzone nagrodą na konferencji IEEE w sprawie komunikacji i bezpieczeństwa sieci w 2018 r. w tematach dotyczących cyberbezpieczeństwa. Badanie – prowadzone przez naukowców z Laboratorium Bezprzewodowej Sieci Informacyjnej (WINLAB) – obejmowało inżynierów z Uniwersytetu w Indianie – Purdue University Indianapolis (IUPUI) i Binghamton University.

Wi-Fi lub sygnały bezprzewodowe w większości miejsc publicznych mogą przeniknąć worki, aby uzyskać wymiary niebezpiecznych metalowych przedmiotów takich jak broń, aluminiowe puszki, laptopy i bomby. Według naukowców fale radiowe WiFi mogą również służyć do oszacowania ilości płynów, takich jak woda, kwas, alkohol i inne chemikalia służące do budowy materiałów wybuchowych.

Cechą charakterystyczną jest to, iż taki system jest tani i wymaga urządzenia Wi-Fi z dwoma lub trzema antenami i może być zintegrowany z istniejącymi sieciami WiFi. System analizuje, co dzieje się, gdy sygnały bezprzewodowe przenikają i odbijają się od obiektów i materiałów.

Eksperymenty z 15 typami obiektów i sześcioma rodzajami toreb wykazały wskaźniki dokładności wykrywania na poziomie 99 procent dla niebezpiecznych obiektów, 98 procent dla metalu i 95 procent dla cieczy. W przypadku typowych plecaków współczynnik dokładności przekracza 95 procent i spada do około 90 procent, gdy przedmioty wewnątrz worków są owinięte

– powiedziała Chen.

W wielkopowierzchniowych miejscach publicznych trudno jest zainstalować kosztowną infrastrukturę przesiewową, taką jak na lotniskach

– powiedziała Chen.

Zawsze potrzebna jest siła robocza do sprawdzania worków i chcieliśmy opracować komplementarną metodę, aby spróbować zmniejszyć ilość pracowników. Kolejne kroki to próba zwiększenia dokładności identyfikacji obiektów poprzez zobrazowanie ich kształtów i oszacowanie objętości cieczy

– powiedziała.

Źródło, foto: Rutgers

Zostaw odpowiedź

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone *