Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto wyobrażał sobie, że nastąpi taka automatyzacja naszego świata. Obecnie bardzo dużo czynności, do których niegdyś niezbędna była praca człowieka, teraz wykonują maszyny. Ludzie mogą dzięki temu zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku, bo zamiast wykonywać powtarzalne czynności, mogą poświęcić się bardziej kreatywnym zajęciom.

Komputery wkraczają już niemal we wszystkie dziedziny naszego życia. Jedną z najbardziej rozwijających się dyscyplin nauki jest właśnie informatyka. Automatyzacja procesów przebiega na wielu polach. Oprócz zastosowania komputerów na dużą skalę w wielkich zakładach przemysłowych, w dzisiejszych czasach towarzyszą nam one niemal we wszystkim, co robimy.

Nawet zwykła wizyta w sklepie wiąże się w jakiś sposób z informatyką, ponieważ zakupione produkty zostają nabite na kasę fiskalną, która jest rodzajem komputera. Rejestrując się u lekarza także zostajemy wprowadzeni do systemu, który najczęściej jest już w pełni skomputeryzowany. A to tylko kilka przykładów na niezwykłe rozpowszechnienie najnowszych technologii w naszym życiu.