Wersja Android 9 Pie jest pełna wielu nowych funkcji i smaków. To szczegółowe (i oczywiście chrupiące) FAQ zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o nowym systemie mobilnym od Google.

Po miesiącach oczekiwań na Androida, mamy wreszcie oficjalną nazwę i numer dla kolejnej oferty Androida: Android 9, Pie, czyli po polsku Ciasto.

Jakie są największe nowości w nowym Adroidzie?

Android Pie jest pełen zmian, zarówno poważnych, jak i subtelnych. Gdyby jednak wybrać prawdziwie najważniejsze cechy wydania, prawdopodobnie należałoby zwrócić szczególnie uwagę na:

Nowy system nawigacji gestami

Android 9 wprowadza zupełnie nowy sposób poruszania się po telefonie, co oznacza rewolucję dla jednego z najbardziej fundamentalnych elementów systemu: zamiast standardowych przycisków Wstecz, Home i Przeglądaj, Android Pie oferuje nam tylko jeden – wydłużony – przycisk Home. W razie potrzeby pojawia się natomiast mniejszy przycisk Wstecz.

Android Pie 9.0

Można dotknąć przycisku Strona główna, aby powrócić do ekranu głównego, naciskając go zaś trochę dłużej otwieramy Asystenta, przeciągając jeden raz w górę otwieramy interfejs Przeglądu, natomiast przeciągając dwukrotnie do góry otwieramy opcję aplikacji z dowolnego miejsca.

Można także przesunąć przycisk w prawo, aby skopiować listę ostatnio używanych aplikacji i przejść bezpośrednio do dowolnej z nich. Jeśli przesuniemy go w prawo, można będzie wybrać pomiędzy dwiema ostatnio użytymi aplikacjami lub procesami – podobnie jak dwukrotne kliknięcie klawisza Przegląd we wcześniejszych wersjach systemu Android.

Nowy interfejs Przeglądu

Interfejs Przegląd przybrał zupełnie inną tożsamość niż w starym Androidzie. Zniknęły przewijane pionowo karty historii, a na ich miejsce pojawiły się duże, poziome obrazy ukazujące na żywo widoki każdej ostatnio otwartej aplikacji.

Android Pie 9.0

Możesz je przewijać i puknąć lub przesunąć w dół dla dowolnej aplikacji, aby otworzyć ją w całości lub przesunąć w górę, aby wykluczyć ją z listy.

Inteligentne funkcje

Android Pie posiada rozszerzoną wersję systemu Inteligentnego Zaznaczania Tekstu znanego z Oreo. Oznacza to, że można zaznaczyć tekst na ekranie w miniaturze dowolnej aplikacji, a następnie wykonać na nim działanie – bezpośrednio w interfejsie Przegląd – bez konieczności całkowitego otwierania aplikacji.

Jeśli więc, na przykład, wybierzemy numer telefonu, Android wyświetli link, aby go wybrać. Jeśli wybierzemy adres, uzyskamy do niego link w Mapach. A jeśli wybierzemy zwykły tekst, otrzymamy opcje jego kopiowania, udostępniania innej aplikacji lub wyszukiwania – bez opuszczania interfejsu Przegląd.

Android Pie 9.0

Można także wybrać obraz, a następnie udostępnić go innej aplikacji – na przykład narzędziu do edycji zdjęć, usłudze przechowywania w chmurze lub narzędziu do wysyłania wiadomości – bezpośrednio z ekranu Przegląd.

A jak zmieni się wygląd nowego Androida?

Android 9 wprowadza całkiem nowy, odświeżony maksymalnie interfejs.

Najbardziej widoczna zmiana znajduje się na pasku stanu, panelu szybkich ustawień i obszarze powiadomień. Kwestia gustu: zegar systemowy jest teraz po lewej stronie. Po przesunięciu w dół widać ikonki okrągłe z niebieskim tłem. To samo tyczy się ustawień systemowych.

Android Pie 9.0

Czy na moim telefonie zmiany wizualne będą widoczne?

Wszystkie wizualne zmiany z Androida 9 będą w pełni widoczne na urządzeniach Pixel i Android One, ponieważ te telefony używają wersji Google OS.

Jeśli chodzi o inne urządzenia – w tym momencie trudno powiedzieć. Google jasno dało do zrozumienia, że wiele zmian Pie będzie ograniczonych do ich własnych produktów.

Oznacza to, że ostatecznie każdy inny od giganta z Mountain View producent decyduje sam, czy i jak chce wykorzystać każdy z elementów dostarczanych przez Google właśnie. Nietrudno było zauważyć już w historii, że inne firmy ignorują nowe standardy Androida zamiast tego trzymając się swoich implementacji, więc teraz może być pdoobnie. Wiemy też doskonale, że wielu producentów telefonów często ignoruje niektóre elementy designu od Google na rzecz własnych alternatyw. A więc: czas pokaże.

Jeśli mój telefon ma nowe funkcjonalności w postaci nawigacji gestami, to czy muszę z nich korzystać? Czy mogę nadal korzystać z mojej obecnej konfiguracji?

Odpowiedź brzmi: i tak i”nie.

System nawigacji gestami firmy Pie jest całkowicie opcjonalny. Oznacza to więc, iż można go włączyć lub wyłączyć. A jeśli go wyłączymy, otrzymamy standardowe przyciski Wtecz, Strona główna i Dalej, które znamy z poprzednich wersji systemu jednak nowy interfejs i tak nadal będzie nas witał po włączeniu urządzenia.

Co takiego jeszcze oferuje Pie, aby mój telefon był przyjemniejszy w użyciu?

Przede wszystkim nowa kontrola głośności.

Po naciśnięciu przycisku wyciszania lub podgłaszania w telefonie przyciski sterujące są teraz wyświetlane w pionowym panelu z boku ekranu – co jest ergonomiczniejszym rozwiązaniem w stosunku do elementów sterujących wyświetlanych na górze ekranu z poprzednich wersji Androida.

Android Pie 9.0

Ponadto przyciski głośności sterują domyślnie odtwarzaniem multimediów – więc jeśli nie wykonujesz aktywnego połączenia, naciśnięcie przycisku zwiększania lub zmniejszania głośności dostosowuje poziom muzyki, filmów wideo lub innych elementów odtwarzanych w telefonie.

Mniej irytująca autorotacja ekranu

Kiedy trzymamy telefon pod niewielkim kątem to zaczyna on obracać wyświetlacz do orientacji poziomej, nawet jeśli tego nie chcemy. Na szczęście w Android Pie, ta irytująca funkcjonalność już nie istnieje: Android 9 wprowadza nowy przycisk obracania ekranu, który pojawia się w jego prawym dolnym rogu, gdy telefon wykrywa swój własny obrót. Od tego momentu można dotknąć tego przycisku, jeśli chcemy obrócić wyświetlacz; w przeciwnym razie pozostanie on takim jest. Należy zaznaczyć, że opcja ta może być włączona lub wyłączona w ustawieniach systemowych – więc jeśli wolimy autorotację, to nadal można z niej korzystać.

Inteligentne narzędzia zrzutów ekranowych

Za każdym razem, gdy robimy zrzut ekranu w systemie Android 9, system wyświetli monit o udostępnienie, edycję lub usunięcie obrazu jednym kliknięciem. Wybranie opcji Edytuj przenosi użytkownika do nowego natywnego edytora zrzutów ekranu, z łatwymi w użyciu poleceniami służącymi do przycinania obrazu, wyróżniania go i dodawania adnotacji – a następnie zapisywania lub udostępniania obrazka.

A co z powiadomieniami – czy Pie oferuje coś nowego?

Zarządzanie powiadomieniami jest znacznie łatwiejsze w przypadku Pie. Po długim naciśnięciu dowolnego powiadomienia otrzymujemy uproszczony, zwykły tekst z pytaniem, czy chcemy nadal widzieć alerty z powiązanej aplikacji lub procesu:

Android Pie 9.0

Istnieje również nowy uniwersalny system Inteligentna Odpowiedź, który zasugeruje nam wstępne napisane odpowiedzi na wiadomości w powiadomieniach – tak samo jak sugestie Inteligentnej odpowiedzi widoczne w usłudze Gmail. Jednak to od deweloperów aplikacji zależy, czy dodadzą oni do swych aplikacji ową obsługę, więc możemy od razu tego nie widzieć.

Nowy system sztucznej inteligencji

Android 9 ma dwa nowe systemy sztucznej inteligencji, które pomagają w analizowaniu poszczególnych działań z aplikacji. Pierwszy to Akcje Aplikacji. Zasadniczo jest to po prostu nowy rząd kafelków z kontekstowymi sugestiami dotyczącymi określonych zadań, które chcemy wykonać – w oparciu o czas, dzień i inne odpowiednie zmienne.

Na przykład, jeśli chodzi o czas i dzień, w którym zwykle idziemy do pracy, możemy zobaczyć kartę z bezpośrednią akcją, która umożliwia nawigację do adresu służbowego w Mapach. Jeśli zwykle dzwonimy do swojej żony/męża w drodze do domu z pracy, możemy zobaczyć kafelek, który wykona tę akcję w tym właśnie czasie. Jeśli zazwyczaj uruchamiamy określoną playlistę w aplikacji do strumieniowania zaraz po podłączeniu słuchawek, możemy zobaczyć skrót do tej akcji, gdy słuchawki będą dostępne online.

A co z żywotnością baterii? Czy w Andoid Pie coś się pod tym względem zmieniło?

Odpowiedź brzmi krótko: tak. Najnowsza wersja Androida ma wiele algorytmów z optymalizacją kodu, krótszych czasów uruchamiania aplikacji. Żywotność baterii wydaje się naprawdę obiecująca, dzięki serii zastosowanych znaczących ulepszeń.

Pierwsze to adaptacyjna jasność, w której system Android uczy się, jak wolisz ustawić jasność ekranu w różnych środowiskach oświetleniowych, a następnie automatycznie dostosowuje go w oparciu o ten sam model.

Do tego dochodzi trafnie nazwana Bateria Adaptacyjna, która uczy się, jak korzystać z aplikacji w miarę upływu czasu, a następnie ogranicza możliwości wyczerpywania mocy programów, których często nie otwierasz.

A co z prywatnością i bezpieczeństwem? Co nowego w Androidzie Pie?

Na ten temat trzebaby napisać osobny artykuł, niemniej jednak nowy Android ma być bardziej bezpieczny.

Android Pie wprowadza następujące nowe udoskonalenia dla pracowników i adminów działów IT:

Obsługa wielu użytkowników na dedykowanych urządzeniach
Oddzielna zakładka dla aplikacji roboczych, które można włączać i wyłączać (także włączać i wyłączać powiadomienia związane z pracą) w razie potrzeby
Przełączanie między profilami służbowymi i osobistymi w aplikacjach w aplikacjach istniejących w obu domenach
Możliwość ustawienia przez administratorów „okresów zamrażania”, w których żadne urządzenia nie otrzymują aktualizacji systemowych
Możliwość blokowania przez administratorów całych części interfejsu Androida – na przykład paska stanu lub obszaru nawigacji
Możliwość ustawienia przez administratorów niestandardowych ekranów głównych za pomocą określonych zestawów aplikacji, które użytkownicy mogą przełączać w różnych celach
Możliwość ustawienia różnych PIN-ów i limitów czasu dla profili osobistych i służbowych
Nowe zasady mające na celu zaostrzenie udostępniania danych w różnych profilach
Nowe systemy pozwalające lepiej identyfikować urządzenia wykorzystujące zasoby korporacyjne za pomocą kombinacji kluczy i certyfikatów

Poza tym Android 9 ma kilka przypadkowych drobnych usprawnień:

Obsługa do pięciu jednoczesnych połączeń Bluetooth, bezproblemowe przełączania się między nimi
Obsługa filmów HDR w serwisie YouTube i Filmach Google Play
Lepsza wydajność i wsparcie dla HD Audio
Obsługa plików formatu HEIF (High Efficiency Image File Format) – nowszego rodzaju format pliku obrazu wymagającego mniejszej ilości pamięci
Wsparcie dla zestawów słuchawkowych z raportowaniem opóźnienia dźwięku

Kiedy aktualizacja i jakie urządzenia ją otrzymają?

Android 9 jest już dostępny w telefonach Pixel Google i w telefonie Essential Phone. Google twierdzi, że urządzenia z systemem Android One i urządzenia, które brały udział w programie Android P beta, powinny otrzymać aktualizację do końca jesieni – co oznacza nie później niż 20 grudnia.

Poza tym wszystko jest w rękach producentów – i wszystko, co możemy zrobić, to poczekać i zobaczyć.