Praca w trybie wsadowym polega na wprowadzeniu do pamięci komputera od razu całego zestawu programów, które pochodzą od różnych użytkowników. Zestaw taki nazywa się wsadem. Praca w tym trybie przebiega w następujących fazach: gromadzenia zadań obliczeniowych; tworzenia tzw. wsadu, czyli szeregowania zadań obliczeniowych według zadanego kryterium, np. ważności, wprowadzenia wsadu do maszyny cyfrowej i wykonanie kolejnych zadań; wyprowadzenia wyników obliczeń.Efektywność tego rozwiązania jest zależna od zakresu autonomii pracy urządzeń zewnętrznych komputera. Jeżeli urządzenia te nie pracują automatycznie, to tryb pracy wsadowej nie różni się zbytnio od trybu konwencjonalnego. Jedyną zaletą opisywanego trybu jest eliminacja przestojów procesora związanych z oczekiwaniem na reakcje użytkownika w sytuacjach awaryjnych lub wprowadzenie kolejnego zadania. Pozostają natomiast wszystkie niedogodności pracy w trybie konwencjonalnym, a ponadto do wad tej organizacji pracy zaliczyć należy brak możliwości bezpośredniej współpracy człowieka z systemem cyfrowym oraz konieczność ciągłego organizowania wsadów.Odmiennie przedstawia się ten problem w przypadku systemu cyfrowego z pełną autonomią urządzeń zewnętrznych komputera (czyli działających niezależnie od jego procesora).
Losowe wpisy:
[Artykuł] Moje trzy grosze w kwestii aktualizacji
Moje trzy grosze w kwestii aktualizacji
Niedawno Sebastian napisał obszerny artykuł na temat aktualizacji, tym razem ja podzielę się swoją opinią. Każdy kupując nowy...
Test fce 2015
EnglishCentral
Serwis który oferuje nie tylko możliwość obejrzenia ciekawych niusów z całego świata, ale także ćwiczenia rozwijające umiejętności słuchowe oraz utrwalające słownictwo.
BritishCouncil
Baza ciekawych lekcji nie...