Elektroniczny obieg faktur to niesamowita wygoda, dla każdego kto odpowiedzialny jest w gospodarstwie domowym za płacenie rachunków. W przeszłości niejednokrotnie rachunek na wodę, czy prąd docierał pocztą już po terminie płatności, a nawet jeśli chcieliśmy go zapłacić, nie wiedzieliśmy dokładnie jaką sumę mamy uiścić w okienku pocztowym, bo rachunek ciągle był w drodze.
Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej – wszystkie rachunki otrzymujemy w formie elektronicznej na naszą skrzynkę mailową i możemy je zapłacić bez wychodzenia z domu – albo za pomocą zwykłego przelewu z konta bankowego, albo jeśli zależy nam na czasie – za pomocą szybkich przelewów, którymi zajmuje się kilka popularnych serwisów finansowych.
Dzięki temu nasze płatności docierają do dostawcy internetu, czy telefonii komórkowej w tym samym momencie, najpóźniej następnego dnia rana.
W przypadku przekazów pocztowych trwa to minimum trzy dni i za każdy rachunek należy uiścić opłatę manipulacyjną, a także pójść w tym celu na pocztę. Jak widać – nowe technologie znacznie ułatwiają nam życie nawet w tak ciężkich sprawach jak płacenie rachunków.