Mało kto wie, ale Rajdowe Mistrzostwa Świata mają blisko 50-letnią tradycję! Jak to wszystko się zaczęło? Kto był pierwszym czempionem? Jakie zespoły na samym starcie notowały największe sukcesy? Sprawdź także, kto jest najwybitniejszym zawodnikiem w historii tego sportu!

Początki Rajdowych Mistrzostw Świata

Pierwsza seria zawodów z tego cyklu została rozegrana już w 1973 roku. Warto wspomnieć, że pierwotnie nie przyznawano tytułu mistrza Świata. Kierowcy zdobywali zaś tylko punkty w Klasyfikacji Konstruktorów. Pierwszym triumfatorem w tym rankingu był zaś francuski team Alpine Renault. Potem do głosu doszła włoska Lancia. Ta marka wygrywała bowiem przez trzy kolejne lata. Przeglądając klasyfikacje z poprzednich lat łatwo można zaobserwować, że były okresy dominacji jednego teamu. Np. w latach 1995-1997 zawsze wygrywało japońskie Subaru. Na początku tego wieku najlepiej jeździli kierowcy francuskiego Peugeota. Potem lata świetności miał Citroen oraz niemiecki Volkswagen. W ostatnich latach rywalizacja jest w końcu nieco bardziej zacięta. W 2019 i 2020 roku wygrało koreańskie Hyundai. Ostatnio najlepsza okazała się japońska Toyota. Warto dodać, że od 1976 roku jest także prowadzona Klasyfikacja Kierowców. Pierwszym mistrzem Świata został zaś Włoch Sandro Munari, który jeździł samochodem Lancii. W kolejnych latach na tronie zasiadali Fin Markku Alen i Szwed Björn Waldegard.

Kto jest najwybitniejszym kierowcą w historii?

Najlepszym zawodnikiem w historii tego sportu jest Sebastian Loeb. Francuz może pochwalić się dziewięcioma tytułami! Urodzony w 1974 roku zawodnik pierwszy raz wygrał mając 30 lat. Potem przez osiem kolejnych edycji też okazywał się najlepszy! To niespotykany wynik. Warto dodać, że Sebastian Loeb jeździł w tamtym okresie samochodami marki Citroen. Jego dominację przerwał rodak Sebastian Ogier. Co ciekawe, Francuz wygrał sześć kolejnych tytułów. W 2019 roku jego hegemonię przerwał Ott Tänak. Estończyk nie kontynuował znakomitej serii. W dwóch kolejnych sezonach po raz kolejny najlepszy okazywał się bowiem Sebastian Ogier. W sumie Francuz ma na swoim koncie osiem indywidualnych tytułów mistrza Świata. Na trzecim i czwartym miejscu w tej klasyfikacji wszechczasów są zaś Finowie Tommi Mäkinen oraz Juha Kankkunen. Panowie ze Skandynawii mogą pochwalić się czterema tytułami. Daleko im zatem do osiągnięć Francuzów.

Rajdowe Mistrzostwa Świata w 2021 roku: jak prezentowała się klasyfikacja?

Najlepszy okazał się wspomniany Sebastian Ogier. W sumie Francuz zdobył 230 punktów. W całym cyklu zanotował łącznie pięć wiktorii. O kilkadziesiąt oczek słabszy był Brytyjczyk Elfyn Evans (207 oczek). Na trzecim miejscu uplasował się zaś Belg Thierry Neuville (176 punktów). Czwarte miejsce zajął Kalle Rovanperä. Nie wspominamy o tym zawodniku przypadkowo. Wszak Fin w 2022 roku jest na najlepszej drodze, by zostać mistrzem Świata. Na trzy rundy przed końcem ma bowiem sporą przewagę nad kolejnymi rywalami. Zagrozić może mu jedynie tylko Estończyk Ott Tänak.

Interesujesz się motoryzacją? Koniecznie zajrzyj na stronę wrc.net.pl.