Niemiecki matematyk Peter Scholze z Uniwersytetu w Bonn – na zdjęciu powyżej – został jednym z czterech zwycięzców prestiżowego medalu Fieldsa w dziedzinie matematyki, często zwanego nagrodą Nobla właśnie w dziedzinie królowej nauk. Oprócz niego laureatem został również kurdyjski matematyk Caucher Birkar, Włoch Alessio Figalli i Hindus Akshay Venkatesh.
Młody matematyk, z pochodzenia Kurd, który został profesorem Uniwersytetu w Cambridge, jest jednym z czterech zdobywców prestiżowego medalu Fieldsa, nazwanego nagrodą Nobla w dziedzinie matematyki.
Laureaci zostali ogłoszeni podczas ceremonii w Rio de Janeiro, która stała się pierwszym latynoamerykańskim miastem, które organizowało to wydarzenie, odbywające się zwykle raz na cztery lata.
Mam nadzieję, że ta wiadomość wywoła uśmiech na twarzach tych 40 milionów ludzi
– powiedział Birkar, 40-letni specjalista w dziedzinie geometrii algebraicznej (odnosząc się do Kurdów).
Urodzony w kurdyjskiej wiosce w prowincji Marivan, w pobliżu granicy irańsko-irackiej, Birkar powiedział:
Kurdystan był mało spodziewanym miejscem, w którym dziecko mogłoby zainteresować się matematyką.
Wyjechał on z uniwersytetu w Teheranie, gdzie – jak opowiadał – patrzył na portrety dawnych zdobywców medalu Fieldsa, aby uzyskać azyl polityczny i obywatelstwo w Wielkiej Brytanii – i tam stał się wyjątkowym umysłem matematycznym.
Przeszedłem od miejsca w którym nie wyobrażałem sobie spotkania tych ludzi których spotykam teraz, aż do miejsca w którym sam posiadam ten medal – to było dla mnie nie do wyobrażenia, ale się spełniło
– powiedział Birkar Quanta Magazine.
Medal Fieldsa przyznawany jest za wybitne osiągnięcia matematyczne kandydatów, którzy na początku roku mieli mniej niż 40 lat. Co najmniej dwie, a najczęściej cztery osoby są honorowane za każdym razem.
Kolejny laureat, Alessio Figalli, 34-letni włoski matematyk z ETH Zurich, miał podobny mało przewidywalny początek kariery akademickiej, choć z innych powodów.
Do szkoły średniej moim jedynym zainteresowaniem było granie w piłkę nożną
– powiedział w swoim przemówieniu w trakcie przyznania nagród na Międzynarodowym Kongresie Matematyków (ICM).
To się zmieniło po tym, jak Figalli wziął udział w Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, budząc fascynację matematyką, która dzisiaj służy mu do obliczania wariacji i równań różniczkowych cząstkowych.
Jeśli chodzi o niemieckiego laureata Petera Scholze, który otrzymał medal Fieldsa za swoją pracę z dziedziny arytmetycznej geometrii algebraicznej, mówi on, że nigdy nie będzie końca wyzwaniom, przed którymi staje.
Istnieje nieskończona liczba problemów
– powiedział Scholze, który na co dzień pracuje na Uniwersytecie w Bonn i ma zaledwie 30 lat.
Kiedy tylko rozwiążesz jakiś problem, pojawia się kolejnych dziesięć.
– mówi.
Czwarty laureat, Akshay Venkatesh, jest urodzonym w Indiach, a wyemigrowanym do Australii cudownym dzieckiem, które rozpocząło studia licencjackie z matematyki i fizyki na Uniwersytecie Zachodniej Australii, gdy miało zaledwie 13 lat.
Teraz ma on lat 36 i pracuje na Uniwersytecie Stanford w Stanach Zjednoczonych. Venkatesh specjalizuje się w teorii liczb i opisuje swoją pracę w terminach które bardziej związane są z dziedzinami artystycznymi aniżeli z matematyką.
Czas, w którym uprawiasz matematykę, to czas, w którym czujesz się zaszczycony, że możesz z nią pracować: czujesz się jakbyś był częścią czegoś naprawdę znaczącego
– powiedział Venkatesh.
Źródło, foto: phys.org