Jak mówi porzekadło: nauka nie idzie w las. Chodzi w nim o to, że wiedza i umiejętności, które zdobywamy, prędzej czy później znajdą zastosowanie. Jeśli tego zastosowania by jednak nie znalazły, sam proces uczenia się kształtuje nasze cechy charakteru w taki sposób, aby życie stało się o wiele łatwiejsze.

Najłatwiej uczyć się będąc dzieckiem, ponieważ właśnie w tym okresie naszego życia zachodzą w nas procesy, które to ułatwiają. Organizm rozwija się niezwykle szybko; neuroplastyczność, choć nigdy jej nie tracimy, zachodzi w niezwykłym tempie. Nic dziwnego, że od najmłodszych lat trwa obowiązkowa edukacja, która ma ukształtować człowieka, jako członka społeczności, posługującego się odpowiednimi wartościami i narzędziami w taki sposób, aby jak najlepiej tej społeczności służyć.

Pomimo osiągnięcia pełnoletniości edukacja nie ustaje. Nauka może być kontynuowana w ramach szkolnictwa wyższego, ale też i niezależnych kursów, wybieranych przez uczącą się osobę. Tak naprawdę uczyć się nie przestajemy nigdy.

1 KOMENTARZ

  1. Kiedyś były lepsze wpisy na tej stronie!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.