1 września 2017 roku obok Ziemi przeleci asteorida Florence. Najkrótszy dystans jaki będzie dzielił planetkę od naszej planety to ok. 7 mln km, co stanowi 1/21 AU (Astronomical Unit, jednostki astronomicznej, odległości Ziemia-Słońce) i jest odległością 18 razy większą niż odległość Ziemia-Księżyc.

Jak wskazuje Teleskop Spitzer’a, rozmiar asteroidy to ok. 4,5 km. Jak mówi Paul Chodas, kierownik CNEOS (oddział NASA badający obiekty przelatujące obok Ziemi) rzeczona asteroida przeleci dalej niż inne tego typu obiekty w przeszłości, jednak wyjątkiem – w porównaniu z sytuacjami wcześniejszymi – będzie jest duży rozmiar:

Florence jest największą asteroidą, która minie naszą planetę tak blisko – od czasu rozpoczęcia programu NASA wykrywającego i śledzącego asteroid przelatujące obok Ziemi.

Ten stosunkowo bliski przelot planetoidy, oraz jej duże rozmiary, pozwolą naukowcom na badania radarowe obiektu za pomocą teleskopu Arecibo w Puerto Rico. Dzięki wysokiej rozdzielczości urządzenia będzie można poznać dokładne rozmiary obiektu, wraz ze szczegółami jego powierzchni o wielkości 10 metrów.
Przelot asteroidy Florence obok Ziemi

Asteroida Florence wykryta została w marcu 1981 r. w Australii. Tegoroczne spotkanie będzie najbliższym od 1890 r., jednak najbliżej obiekt będzie przelatywał obok Ziemi w roku 2500.

Jasność obiektu wahać się będzie w granicach 9 mag (najsłabsze obiekty gwiazdowe widoczne gołym okiem ludzkim mają 6 mag – red.). Florence będzie można obserwować więc przez lornetki i teleskopy na tle gwiazdozbiorów Koziorożca, Wodnika i Delfina.

Źródło: Nasa.gov