1. Zarabianie na blogu Krzysztofa Lisa

Jest to bodaj pierwszy blog na temat zarabiania w Internecie, z jakim przyszło mi się zmierzyć, gdy w 2009 roku zaczynałem, na fali zainteresowania tworzeniem stron internetowych, robić pierwsze e-biznesy. Blog Krzyśka to prawdziwe kompendium wiedzy na temat e-biznesu i pokrewnych dziedzin. Autor bloga zarabia głównie na reklamach oraz na doradztwie innym firmom w zakresie optymalizacji reklam itp.

Jeżeli myślisz o zarabianiu w Internecie, a w szczególności na reklamach to powinieneś czy wręcz musisz być stałym czytelnikiem tego bloga. Krzysztof napisał w jednym z podsumowań, że na swojej działalności zarobił 100 tys. zł w rok, więc ma konkretne efekty, a jego rady są bardzo szczegółowe, pomaga chętnie początkującym. Absolutnie pozycja obowiązkowa w czytniku RSS.

2. Blog Kamila Bąbla

Blog ten jest praktycznie nieznany, ale jak dla mnie bardzo dobry. Prezentuje on przygodę młodego człowieka, studenta, niewiele młodszego ode mnie, który ma realne dokonania na rynku e-commerce. Bardzo lubię czytać blogi, na których ktoś zaczyna zarabianie od zera, a później pojawiają się wyniki.

W ten sposób można zobaczyć drogę biznesową, a dodatkowo podpatrzeć, co robić należy, a czego unikać w danej branży. Blog Kamila to świetny przykład na to, że każdy młody może zacząć zarabiać i osiągać pasywne dochody w sieci, zamiast siedzieć na etacie w korporacji. Życzę mu wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że się rozwinie jeszcze bardziej.

3. Like a geek Marcina Kosedowskiego

Marcin Kosedowski to bloger, a w zasadzie przedsiębiorca (bo lubi się tym chwalić na blogu), który zarabia głównie na reklamach na swoich stronach internetowych. Wielu ludzi ma mieszane uczucia wobec Marcina, który na swoim blogu potrafi zaserwować komercyjną papkę, żeby odhaczyć napisanie posta na blogu, ale często publikuje także świetne poradniki krok po kroku lub inne informacje, które naprawdę stanowią wartość dodaną w Internecie.

Jeżeli nie odstrasza Cię atak komercyjnych wpisów, co jakiś czas, to spokojnie możesz zacząć czytać ten blog. Z pewnością nie pożałujesz.

4. Blog Pawła Danielewskiego

Dla mnie już legenda polskiego e-commerce i prawdopodobnie jeden z najlepszych speców w tej dziedzinie. Słynie z tego, że jest totalnym profesjonalistą, pracusiem, który śpi po 5 h na dobę, żeby jego klienci czuli się zadowoleni. Paweł udostępnia mnóstwo wartościowych materiałów całkiem za darmo, co się bardzo chwali. Sam korzystam z części jego rad, które dopasowałem pod swoje wymagania. Powinieneś go zacząć czytać.

PS. Paweł przenosi się na rynek anglojęzyczny, a jego blog zostanie na dniach zamknięty. Nowy blog jest pod adresem pauldan.com. Stary adres bloga my być tylko wizytówką. Mimo to, za swoje dotychczasowe dokonania winien się tutaj znaleźć.

5. Blog Bartka Popiela

Mój najlepszy bloger, jeżeli chodzi o rozwój osobisty. Motywuje do działania jak nikt. Można powiedzieć, że jego życiowe hasło to „zamiast ciągle odwlekać, zacznij w końcu działać”. Bartek wydał kilka książek. Jedną z nich przeczytałem, a mianowicie „Zrobię to dzisiaj” o skutecznej walce z prokrastynacją, czyli po naszemu z odwlekaniem.

ZOBACZ: Poradnik krok po kroku – publikacja i promocja wpisu na blogu

Bartek nagrywa także wiele materiałów na YouTube, które dają niezłego kopa do pracy. Jeżeli masz problem z koncentracją, odkładaniem wszystkiego na później itp. sprawami to polecam Ci blog Bartka.

6. APP Funds

Klasa sama w sobie. Legenda blogów finansowych. Człowiek instytucja. Wystarczy przeczytać kilka postów, by zorientować się, że ten człowiek naprawdę się zna na tym, o czym pisze. Praktyk inwestowania, dlatego jego rady są tym bardziej cenne.

Ma stałe grono wiernych czytelników, którzy prowadzą także cenne i merytoryczne dyskusje w komentarzach. Tworzy rankingi lokat, kont, pokazuje jak i w co inwestować. Znawca tematu. Przyjemnie się czyta także jego wpisy. Sama esencja, bez lania wody.

7. Jak oszczędzać pieniądze Michała Szafrańskiego

,który wie jak oszczędzać na wszystkim, bez pogarszania swojego standardu życia. Michał słynie z tego, że pisze długie i do bólu szczegółowe wpisy, które przez to mają niezwykle merytoryczną wartość, jaką trudno spotkać dzisiaj w sieci za darmo.

Michał robi także szczegółowe analizy, zestawienia i porównania różnych dziedzin życia, na których można w sposób racjonalny zaoszczędzić. Jeżeli potrzebujesz naprawdę rzetelnych wskazówek w tym zakresie, to koniecznie subskrybuj jego bloga.

8. My blogger tricks

Anglojęzyczny blog, na którym znajdziesz masę porad z dziedziny e-biznesu, zarabiania na reklamach, prowadzenia bloga na Bloggerze i WordPressie itp. pokrewnych tematów. Autorami bloga jest kilka osób, a każdy post jest merytoryczny, bez lania wody.

Sama konkretna wiedza do wdrożenia w życiu od zaraz. Jeżeli prowadzisz bloga, to koniecznie musisz go zasubskrybować. Blog jest nie tylko dla zaawansowanych, ale także dla początkujących adeptów sztuki blogerskiej. Jeżeli nie masz problemów z angielskim, to gorąco polecam. Jeżeli jednak masz to zajrzyj na…

9. LinguaTrek

…, czyli na bloga prowadzonego przez znanego i popularnego w Internecie Amerykanina z Milwaukee o polskich korzeniach, który nauczył się języka polskiego, a teraz pomaga innym w nauce angielskiego oraz ogólnie języków obcych. David, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej pozytywnych ludzi jakich kiedykolwiek udało mi się znaleźć.

ZOBACZ: Jak pozycjonować bloga

Widać, że wszystko robi z ogromną pasja i zaangażowaniem. To prawdziwy ekspert. Na jego blogu dowiesz się wszystkiego – od porad jak pokonać lęk przed mówieniem w obcym języku po nagrania video z codziennego życia w USA. Naprawdę polecam.

10. Mr Vintage

Bloger modowy – najbardziej znany w Polsce. Pisze o modzie męskiej, a nazywa się Michał Kędziora i pochodzi z Kielc. Moim zdaniem świetny ekspert, choć wielu, co wynika z komentarzy się z nim nie zgadza. W odróżnieniu od innych blogerów piszących o modzie męskiej, Michał nie jest fanatykiem i dandysem. Pisze do tzw. „zwykłych ludzi” i preferuje raczej klasyczne wzory i kroje ubrań, zamiast przerysowania i śmieszności, o czym można przeczytać i zobaczyć na innych blogach.

Michał robi świetne podsumowania i genialnie argumentuje w czym należy, a w czym nie należy się pokazywać. Dodatkowo zachęca także czytelników, by szukali własnego stylu.

To by było na tyle. Oczywiście polecam gorąco wszystkie powyższe blogi. Sam regularnie czytam wszystkie posty na nich zamieszczone. Oczywiście możesz się ze mną nie zgadzać i mieć swoje ulubione blogi. To jest subiektywny ranking, bo moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak obiektywizm. O gustach się nie dyskutuje.

Mimo to mam do Ciebie pytanie. Napisz w komentarzu kilka Twoich ulubionych blogów oraz krótko podaj, o czym one są. Być może znajdą się tam jakieś perełki o których nie słyszałem.

PS. I obowiązkowo napisz coś o jakiejś alternatywie dla Google Readera (ja na razie używam Netvibes).