Według naukowców, światło może być brakującym składnikiem komputerowych chipów kwantowo-krzemowych. Zespół badaczy opracował układ krzemowy, który może prowadzić pojedyncze cząstki światła – fotony – wzdłuż ścieżek optycznych, kodować i przetwarzać kwantowe fragmenty informacji znane jako kubity.
Światło może być brakującym składnikiem ku produkcji komputerowych chipów kwantowo-krzemowych. Tak wynika z międzynarodowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersystetu Queensland.
Profesor Timothy Ralph z Centrum obliczeń kwantowych i technologii komunikacyjnych UQ powiedział, że wykorzystanie fotonów w ten sposób może zwiększyć liczbę i typy zadań, w których mogą nam pomóc komputery.
Obecne komputery używają kodu binarnego – zawierającego jedynki i zera – do przesyłania informacji, ale komputery kwantowe mają potencjał większej mocy, wykorzystując moc kubitów
– powiedział profesor Ralph.
Kubity mogą mieć wartość równą jeden i zero w tym samym czasie lub mogą łączyć się w znacznie bardziej skomplikowany sposób – proces ten znany jest jako splątanie kwantowe – co pozwala nam przetwarzać olbrzymie ilości danych naraz.
Prawdziwą sztuką jest stworzenie kwantowego urządzenia komputerowego, które można przeprogramować i które można wykonać niskim kosztem.
Eksperyment, przeprowadzony głównie na Uniwersytecie w Bristolu, udowodnił, że możliwe jest pełne kontrolowanie dwóch kubitów informacji w jednym zintegrowanym układzie krzemowym.
Oznacza to, że skutecznie stworzyliśmy programowalną maszynę, która może wykonywać różnorodne zadania. A ponieważ jest to bardzo mały procesor i można go zbudować z krzemu, można go skalować w oszczędny sposób
– mówi Ralph.
Wciąż jest jeszcze wcześnie, ale naszym celem było opracowanie technologii, która jest prawdziwie skalowalna, a odkąd przeprowadzono tak wiele badań i inwestycji w chipy krzemowe, ta innowacja może znaleźć się w laptopach i smartfonach przyszłości.
– dodaje.
Źródło: University of Queensland. „Making light work of quantum computing.” ScienceDaily. ScienceDaily, 21 August 2018.